Bemutatkozás – Kuti László

Kuti László portré fotója

Bemutatkozás

Kuti László

 

Dr. Kuti László,
az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT elnöke)

Szegeden született 1946. január 20-án. Tanulmányait a szülővárosa oktatási intézményeiben végezte és végeredményként a József Attila Tudományegyetemen szerzett geológusi és okleveles földrajz szakos tanári diplomát 1969-ben, majd ugyanitt doktorált földtanból 1977-ben.

Egyetem után a Magyar Állami Földtani Intézetben helyezkedett el, ahol bekapcsolódott az Alföld föltani térképezésébe. Ez meghatározta későbbi szakmai életpályáját, mert a síkvidéki területek földtanával, agrogeológiai, talajvízföldtani és környezetföldtani kérdések kutatásával foglakozott és foglakozik a mai napig is. Szakmai pályáját tudományos segédmunkatársként kezdte és tudományos főmunkatársi fokozatig jutott el. Közben kb. 25 évig osztály illetve főosztályvezető tisztet is betöltött. 2013-ban nyugállományba helyezték, de kutatásait továbbra is folytatja. Kutatási eredményeit eddig 188 cikkben, 6 könyvben, 19 könyvrészletben, 6 ismeretterjesztő cikkben illetve könyvrészletben publikálta.

1984 óta oktat a felsőoktatásban. A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szedimentológiát, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán Magyarország földtanát, a szegedi József Attila Tudományegyetemen környezetföldtant tanított, a Miskolci Egyetemen agrogeológiát tanít. 1989 óta a gödöllői Szent István Egyetemen, mint címzetes egyetemi docens a földtan alapjaira, hidrológiára, hidrogeológiára oktatja az ifjú környezetmérnök hallgatókat, és agrogeológiát is tanít az érdeklődő doktoranduszoknak.

Aktív szakszervezeti tevékenységét 1985-ben kezdte, amikor a földtani intézett szakszervezeti titkárának választották. 1988-1990. között részt vett a TUDOSZ, az ÉSZT, a KSZSZ és a SZEF alapításában. 1990-től 2014-ig a TUDOSZ elnöke volt, jelenleg elnökségi tagja. 1990-től az ÉSZT elnökségi tagja, alelnöke, 2008-tól az ÉSZT elnöke. 1990-től képviselte az ÉSZT-et az Érdekegyeztető Tanácsban, valamint különböző közszolgálati érdekegyeztető fórumokban (KIÉB, KIÉT, KOMT, OKÉT). Az NGTT-ben megalakulása óta képviseli tagként a konföderációját, az ÉSZT-et. Mint NGTT tag aktív szerepet vállalt a testület reformbizottságában, és az oktatási bizottságában. A munkavállalói oldalt képviselte 1996-tól a megszűntéig az Országos Területfejlesztési Tanácsban, és 2009-től a megszűntéig a Felsőoktatási Tudományos Tanácsban.

Szakszervezeti publikációs tevékenysége: három könyv az érdekegyeztetésről, két könyv társszerzőségben az ÉSZT történetéről és tevékenységéről, több mint 100 cikk különböző lapokban, kiadványokban, előadások tartása szakszervezeti konferenciákon és egyéb fórumokon.